Výuka - Informatika Tlačiť

ŠVL pre ľudí

Od prvého zápisu v inventárnej knihe ŠVL (školského výpočtového laboratória) ubehlo len 12 rokov, čo je v živote školy okamih. Ale výpočtová technika sa vyvíja veľmi dynamicky a za ten čas sa udiali vo svete počítačov nepredstaviteľné zmeny.

V roku 1986 sme začínali s mikropočítačom ZX 81 Spectrum (jeden kus na celú školu s 48 KB RAM) a o niečo neskôr sme sa tešili z jedného mikropočítača SM 5040. Vtedy sme sa s päťdesiatimi študentami chodievali na počítač skôr pozerať, ako na ňom niečo robiť.

Postupne sme techniku inovovali počítačmi PMD 85, PP01, PP06, až sme sa dopracovali k dnešnému stavu, t. j. tri počítačové učebne (č. 17, 19 a 20) s počítačmi, ktoré ešte včera boli výkonné, ale každým dňom zastarávajú. V ŠVL 20 máme deväť počítačov s procesorom Pentium II 1200 Mhz, v ŠVL 17 deväť počítačov Pentium II 666 MHz a v ŠVL 19 osemnásť počítačov rôznej výkonnosti. ŠVL má v správe aj počítače v kabinetoch a v administratíve školy. Súčasný stav je pre našu školu vo vzťahu k ostatým školám veľmi lichotivý - aj vďaka silnej podpore riaditeľa školy, ktorý počítačom fandí - ale silne podpriemerný, ak sa porovnávame s celkovým vývojom v oblasti informačných technológií. V súlade s celosvetovým vývojom máme od tohto roku k dispozícii stále pripojenie na medzinárodnú počítačovú sieť internet, za čo vďačíme projektu INFOVEK.

ŠVL vzniklo ako pracovisko, ktorého úlohou bolo lepšie pripraviť vyučujúcich informatiky a ostatných odborných predmetov na praktické využívanie prostriedkov výpočtovej techniky. Neskôr, v súvislosti s nákupom čoraz zložitejšej techniky, bolo nevyhnutné mať k dispozícii pracovníka, ktorý zabezpečuje aj jej prevádzkyschopnosť a funkčnosť programového vybavenia. Hlavne zložité programové vybavenia, ktoré používame na výuku (Windows 98, Microsoft Office), je veľmi zraniteľné neodbornými zásahmi i napadnutím počítačovou infekciou.

V súčasnosti je ŠVL zamerané na plnenie týchto úloh:

  • Potreby vedenia školy - rôzne agendy (učitelia, žiaci, majetok školy).
  • Potreby vyučujúcich IVT - prevádzkyschopnosť prostriedkov výpočtovej techniky, odborné konzultácie.
  • Potreby triednych profesorov - tlač vysvedčení, agenda žiakov, klasifikácia.
  • Potreby žiakov - odborné konzultácie, možnosť prípravy v popoludňajších hodinách.
  • Informatika a výpočtová technika sa aj vďaka ŠVL stala na našej škole jedným z najdôležitejších odborných predmetov. Jej úlohou je pripraviť našich absolventov tak, aby zvládali stále sa zvyšujúce nároky praxe, a umožniť študentom získať vedomosti, zručnosti a návyky potrebné pre aktívne používanie prostriedkov výpočtovej techniky v rôznych oblastiach spoločenského a ekonomického života.

    späť

    Posledná úprava Piatok, 01 Október 2010 10:01